Anastázie - Colin Falconer

25. ledna 2018 v 12:18 | Terry
Původní název: Anastázie
Autor: Colin Falconer
Počet stran: 357
Datum vydání: 2004
Rok vydání originálu: 2003
Nakladatelství: BB Art
ISBN: 80-7341-292-6

Hodnocení Tess: ****
Hodnocení Tess: *****


Anotace

Tento román vypráví o poslední ruské velkokněžně Anastázii. Píše se rok 1918 a v Rusku zuří krvavá občanská válka. Bolševici se chopili moci a odvezli celou carskou rodinu na Sibiř. Na rozkaz sovětské moci jejich životy ukončily výstřely a bajonety ve sklepení domu v Jekaterinburgu. O několik let později se americký novinář Michael Sheridan setkává v Šanghaji se zvláštní prostitutkou, která se jmenuje Anastázie, je z Ruska a má všechny dědičné fyzické znaky Romanovců. Po prožitých útrapách však ztratila paměť a na nic si ze své minulosti nevzpomíná. Příběh se střídavě odehrává v Šanghaji, Londýně, Berlíně a New Yorku v průběhu devíti let. Anastázie se stihne dvakrát vdát za muže, kteří jí slíbili, že se znovu stane priceznou Anastázií Romanovovou. První manžel byl homosexuál, který ji bil a velice pil, a poté co ji chtěl zastřelit, ho v sebeobraně praštila láhví po hlavě a při dopadu se narazil o roh krbu a zahynul. Druhý manžel byl velmi hodný a po krachu burzovních akcií spáchal sebevraždu. Kruh se tak uzavírá a Anastázie se opět setkává s Michaelem, se kterým nakonec splodí dceru Ráchel.
Filmové zpracování
*Naše hodnocení

Terry - "Kniha je velice čtivá, z části se opírá o fakta a zčásti je pak dílem autorovy fantazie. Musím přiznat, že jsem se místy maličko nudila a občas mi přišel děj trochu zdlouhavý, ale to zase rychle přešlo. Ke knize mě přivedlo právě romanovské téma, protože jako správná romantická duše, jsem vždy ve skrytu doufala, že by příběh o Anastázii mohl být pravdivý, navzdory všem faktům, která doposud byla zjištěna. Jsem ráda, že mám knihu ve své knihovně a možná si ke mě někdy v budoucnu najde cestu i nějaká další autorova kniha."

Tess - "Jelikož miluji Romanovce nemohla jsem tuhle knihu nečíst a udělala jsem dobře. Nejprve bych chtěla pochválit autorovu fantazii, která je vážně bohatá a vůbec by mě takový příběh nenapadl. Líbilo se mi, že na začátku je reálná historie Romanovců, možná s nádechem fantazie, ale přeci jen poutavá. A pak pokračuje příběh slavné Anastázie. Líbila se mi pointa, styl, kterým je kniha napsaná i děj. Jen mě trochu zklamal konec, který jsem čekala veselejší. Ale z knihy jsem byla nadšená!"
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama