Emma Brownová - Clare Boylan

8. ledna 2018 v 20:28 | Terry
Původní název: Emma Brown
Autor: Clare Boylan
Počet stran: 432
Datum vydání: 2005
Rok vydání originálu: 2003
Nakladatelství: Ikar
ISBN: 80-249-0596-5

Hodnocení Tess: *****
Hodnocení Tess: ****


Anotace

Jednou večer v listopadu roku 1854 seděla nedávno provdaná Charlotte Bronteová, autorka slavného románu Jana Eyrová, se svým manželem u krbu, když ji napadlo, že kdyby byla ještě svobodná, patrně by v tuto chvíli psala. Odešla pro svůj nedokončený román Emma, na němž před sňatkem pracovala, a celých dvacet stránek rukopisu přečetla nahlas. Reakce jejího laskavého manžela, který neměl příliš velký zájem o literaturu, byla vlažná: vyjádřil pouze obavu, že vzhledem k tomu, že se děj odehrává v dívčí škole, by ji kritici mohli obvinit z opakování témat. Bronteová rukopis odložila. Nikdy se nedozvíme, zda měla v úmyslu ho dopsat. O pět měsíců později zemřela.

V Emmě Brownové se spisovatelka Clare Boylanová chopila dochovaných dvou kapitol nedokončeného románu a po svém dopsala příběh záhadného mlčenlivého děvčátka oblečeného v krajkách a kožešinách, které do exkluzivní dívčí školy přivezl důstojně vyhlížející pán. Zdá se, že jde o dceru ze zámožné rodiny, na konci školního roku však nikdo nezaplatí školné a ředitelka školy zjistí, že adresa dívčina údajného domova neexistuje. Dívka odmítá o své minulosti cokoli prozradit a krátce poté zmizí. Kdo je Matilda Fitzgibbonová/Emma Osbornová doopravdy? A objeví během strastiplné cesty, která ji zavede z nejvyšší společnosti až do nejhorších londýnských slumů, své pravé já? Moderní autorka zůstala věrná stylu Bronteové a vytvořila pozoruhodný román s tajemstvím, viktoriánsky melodramatický i dickensovky realistický, zasazený do doby světové výstavy, která je příslibem nového věku.Filmové zpracování
*

Naše hodnocení

Terry - " Tuhle knihu jsem četla si před pár lety. Pamatuju si, že jsem ji hltala a nemohla jsem se od ní vůbec odtrhnout. Chodila jsem s ní všude, dokud jsem ji nedočetla."

Tess - "Kniha byla velice zajímavá a moc mě bavila. Toužila jsem vyluštit minulost Emmy stejně tak, jako hlavní postavy a závěr mě velice překvapil, ale přišel mi moc zamotaný. Přemýšlela jsem nad tím, co asi s knihou zamýšlela Charlotte Brontëová, ale to se nedozvíme."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Aurora Borealis Aurora Borealis | Web | 8. ledna 2018 v 20:47 | Reagovat

o ní jsem v životě neslyšela

2 anime-universe-stories anime-universe-stories | Web | 10. ledna 2018 v 17:48 | Reagovat

to vypadá zajímavě

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama