Umění vládnout - Margaret Thatcher

6. ledna 2018 v 10:38 | Terry
Původní název: Statecraft
Autor: Margaret Thatcher
Počet stran: 444
Datum vydání: 2003
Rok vydání originálu: 2002
Nakladatelství: Prostor
ISBN: 80-7260-089-3

Hodnocení Tess: ****

Anotace

Bývalá britská premiérka se ve své knize Umění vládnout (Statecraft, 2002) věnuje geopolitice a mezinárodní strategii a má ambici podat praktický návod k patřičné zahraniční politice pro nejbližší budoucnost.

Její práce začíná reflexí konce studené války a připomínkou jejích nejvýraznějších osobností, především Ronalda Reagana. Na geopolitické šachovnici se pak Thatcherová rozmáchne se vskutku širokým záběrem: pojednává o velmocích (Americe a Rusku), o asijských mocnostech (především Číně a Indii) a posléze se věnuje aktuálním otázkám terorismu, gangsterských režimů, lidských práv a jejich zneužívání. V Evropě se nejprve vrací k balkánskému konfliktu, ale především se vyjadřuje k otázce evropské integrace, v níž kontroverzně navrhuje postupné vystoupení Spojeného království z Evropské unie. V závěrečné kapitole se věnuje demokratickému kapitalismu a jeho morálním předpokladům.Filmové zpracování
*

Naše hodnocení

Tess - "Na knihu jsem se po shlédnutí filmu Železná lady opravdu moc těšila. Margaret Thatcher mi přišla jako významná politička, která si nenechá nic líbit. Tahle kniha je o jejích názorech a o poučení. Vlastně poukazuje na chyby v jiných státech nebo vychvaluje jejich rozhodnutí. První polovina knihy byla velice zajímavá. Hlavně se mi líbilo, jak hned na začátku mluvila o Praze jako o nejkrásnějším městě. Bavilo mě. Ráda jsem si četla její názory na státy a politická rozhodnutí. Druhá polovina knihy už by tam nemusela být. Bylo to moc utahané a nudné. Moc už jsem to nevnímala."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama